meble Thonet

Thonet był synem mistrza garbarza, Franza Antona Thoneta z Boppard. Po odbyciu nauki na cieślę, Thonet otworzył swój własny warsztat w 1819 roku. Rok później ożenił się z Anną Grahs, z którą miał siedmiu synów i sześć córek. Tylko czterech synów przeżyło dzieciństwo.

W latach trzydziestych XIX wieku, Thonet próbował wykonywać meble z drewna giętego. Pierwszym sukcesem był tzw. Bopparder Schichtholzstuhl z roku 1836. Thonet zyskał znaczną niezależność w roku 1837 po nabyciu fabryki kleju, którego stosował do wyrobu swoich mebli. Jednak nie udało mu uzyskać opatentowania nowej technologii wyrobu mebli ani w Niemczech w 1840, ani w Wielkiej BrytaniiFrancji i Rosji w roku 1841.

Na targach w Koblencji w 1841 roku, Thonet spotkał księcia Klemensa Wenzela von Metternich, który był entuzjastą mebli Thoneta i który stwierdzając: "W Boppard będzie Pan zawsze biedny. Proszę przyjechać do Wiednia", zaprosił go na dwór do Wiednia. W roku następnym Thonet zaprezentował swoje wyroby, a w szczególności stołki rodzinie cesarskiej.

Kiedy zakład w Boppard popadł w trudności finansowe, Thonet sprzedał go i wraz z rodziną przeniósł się do Wiednia. Tutaj pracował wraz z synami nad wystrojem wnętrz Pałacu Liechtenstein.

W roku 1849 jeszcze raz założył własną firmę Braci Thonet - "Gebrüder Thonet".

W roku 1850 Thonet wykonał Krzesło numer 1. Na Wielkiej Wystawie Światowej w Londynie w 1851 roku uzyskał brązowy medal za swoje wiedeńskie krzesła z giętego drewna. To przyniosło mu światowe uznanie. Na następnej Wielkiej Wystawie Światowej w Paryżu w 1855 roku, otrzymał srebrny medal. W roku 1856 mógł otworzyć nową fabrykę mebli w Koryčany na Morawach.

Kawiarnia "Café Daum" była pierwszym oficjalnym lokalem, w której od około roku 1850 znajdowały się wyłącznie krzesła Thoneta. Krzesło numer 4, którego oparcie wykonane jest z jednego kawałka wygiętego drewna, od tamtych czasów jest klasycznym krzesłem wiedeńskich kafejek.

W roku powstało słynne Krzesło numer 14 znane jako Konsumstuhl Nr. 14. Jest to "krzesło wszystkich krzeseł" (dzisiaj model 214). Do roku 1930 wyprodukowano 50 milionów tego modelu. Za jego projekt Thonet otrzymał złoty medal na Wystawie Światowej w Paryżu w 1867 roku.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Michael_Thonet